Drodzy Mieszkańcy,
Ostatnio na poszczególnych grupach dużo dyskusji na temat odśnieżania, sypania piachem i solą.
Postaram się odnieść ale tylko do ulic, terenów, którymi zarządza Ochota – dzielnica m.st. Warszawy. Nie odniosę się do mieszanek stosowanych przez inne jednostki miejskie: ZDM, ZOM, ZZW czy na przykład Spółdzielnie Mieszkaniowe.
👉 To, czym można zwalczać śliskość, jest określone w ogólnopolskich przepisach. Katalog środków można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dn. 27.10.2005 r. w sprawie rodzajów i warunków stosowania środków, jakie mogą być używane na drogach publicznych oraz ulicach i placach.
Na tej podstawie eksperci z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów opracowali zalecenia dotyczące zimowego oczyszczania ulic. Można stosować:
-chlorek sodu zwilżony 20% solanką,
-przy niższych temperaturach – mieszankę chlorku sodu z chlorkiem wapnia w proporcji 3:1,
-kruszywo w dawce 150 g/m2 – na drogach o nieutwardzonych nawierzchniach,
-zgarnianie śniegu, czyli płużenie – na wszystkich rodzajach dróg.

✅️ Wydział Ochrony Środowiska ⬇️

Według umowy zawartej z wykonawcą zimowe oczyszczanie alejek w parkach wygląda w następujący sposób:
✳️Po ustaniu opadów śniegu czyszczony jest pas szer. 2 m, a w przypadku węższej alejki odśnieżana jest jej cała szerokość.
✳️Wykonawca powinien także usunąć śnieg wokół ławek przy głównych alejach.
✳️Oczyszczanie powierzchni ze śniegu powinno zostać wykonane jednokrotnie każdego dnia, w którym wystąpił opad śniegu.
✳️Utrzymanie w czystości oraz likwidację zimowej śliskości wykonuje się poprzez posypywanie piaskiem (bez użycia soli).
✳️Czynność tę można wykonać ręcznie lub maszynowo do pozbycia się śliskiej nawierzchni w celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z ciągów pieszych.
✳️Prace związane z odśnieżaniem ciągów pieszych winne być zakończone najpóźniej 4 godziny po ustaniu opadów śniegu.
✳️Wydział Ochrony Środowiska odpowiada za wszystkie alejki w parkach tzn.: w Parku Szczęśliwickim, Parku im. Zasława Malickiego, Parku Forty im. Korotyńskiego, Skwerze Dobrego Maharadży, Skwerze Sue Ryder i Zieleńcu Wielkopolski, Skwerze A. Grotowskiego, Parku im. Marii Skłodowskiej-Curie i w Parku im. Pięciu Sióstr.

✅️ Wydział Infrastruktury ⬇️

✳️ odpowiada za drogi gminne po których nie poruszają się autobusy, parkingi wyznaczone poprzez oznakowanie oraz chodniki wzdłuż ulic które nie przylegają bezpośrednio do prywatnej nieruchomości.
✳️Środki do zwalczania śliskości określa jak wspomniałam Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 27.10.2005 r.
✳️W zakresie przeciwdziałania śliskości i oblodzeniom nawierzchni jezdni i chodników stosowana jest przez nas mieszanka piasku i soli zgodnie z zaleceniami z 10% udziałem soli (do 10% chlorku sodu).
❌️ Nie używamy chlorku wapnia, który jest czynnikiem lepiej rozpuszczającym lód (w krótkim czasie) jednakże jest substancja “bardziej żrącą”. Tego rodzaju substancję używa Zarząd Oczyszczenia Miasta w celu szybkiego działania odladzającego (czarna nawierzchnia jezdni) na drogach kategorii głównie autostradach, drogach krajowych i częściowo na drogach powiatowych.
✳️Używanie przez nas mieszanki piasku z minimalną zawartością soli stanowi swego rodzaju kompromis. Sól ma działanie rozpuszczające lód a piasek uszarstnia nawierzchnię. Użycie minimalnej ilości soli w piasku stanowi mieszankę optymalną do zastosowania w zimowych warunkach. Piasek bez soli zbryla się i jest nieprzydatny do użytku (kamień piaskowy)
✳️Stosujemy mieszankę piasku z solą na głównych ciągach pieszych i jezdnych oraz tam gdzie mieszkańcy zgłaszają taka potrzebę. Szczególną uwagę zwracamy na drogi w bezpośredniej styczności z parkami i skwerami miejskimi aby nie przesadzić z ilością i częstością zimowych zabiegów utrzymaniowych.
Ma to niestety swoje konsekwencje z nasilającymi się zgłoszeniami od mieszkańców informujących nas o potrzebie ustawicznego przeciwdziałania śliskości dróg i ciągów pieszych.
❌️W przypadku bardzo dużego oblodzenia nawierzchni firma utrzymaniową chcąc zastosować zwiększoną ilość soli lub samą sól, każdorazowo ma obowiązek (zapisany w umowie) zwrócić się do nas i taką zgodę uzyskać.

✅️ZGN

Podobno jak inne jednostki stosuje mieszanki z Rozporządzenie z 27.10.2005 roku.
✳️Plus ręczne i mechaniczne odśnieżanie jeśli jest warstwa śniegu.
✳️ Podczas gołoledzi tylko sypanie.
Staramy się monitorować tereny dzielnicowe, czasem też piszemy do innych jednostek.
Przy tak dużych mrozach może warto rozważyć smarowanie łapek naszym pieskom choćby zwykłą wazeliną lub zabezpieczenie poprzez psie buty.
W razie pytań zachęcam do kontaktu mejlowego. Staramy się uwzględnić bezpieczeństwo wszystkich grupy społeczne oraz zwierzęta.
Pani Burmistrz, Dorota Stegienka