W latach 90. XX wieku w Polsce pojawiało się sporo zarówno biznesmenów jak i zwykłych cwaniaków.  Cwaniacy świetnie odnajdowali się w Polsce, w której panował głód kapitału a każdy cwaniak obiecujący inwestycje był witany przez urzędników niczym bogaty Wezyr. Urzędnicy dopiero się uczyli kapitalizmu i nowych pojęć, takich jak lobbing. Zresztą posłuchajmy o historii budowy Blue City przez dwóch takich przybyłych z Turcji: Sabri Begdasz oraz “architekt” Vahap Toy.

Przed tymi dwoma Panami otwierały się drzwi do gabinetów urzędniczych a oni byli witani z radością. Budynki Reform Plaza i Blue City (Reform Center) były projektowane z dużym rozmachem, aby onieśmielić lokalnych mieszkańców swoim przepychem i zachęcić ich do odwiedzin.

Projekt “Reform Plaza” prawdopodobnie został zakupiony za granicą.  Teren pod budowę  Atlas Tower znajdował się bardzo blisko budynków mieszkalnych. Po oddaniu do użytkowania Panowie z Turcji wzięli się z budowę biurowca Reform Center. W tamtym czasie prezydentem Warszawy był Pan Marcin Święcicki, były sekretarz PZPR.

Disneyland w Warszawie

Rozmowy na temat Disneylandu zakończyły się niczym, w Warszawie nie powstał Disneyland. Inny pomysł tego “biznesmena architekta” Vahapa Toya tj. park rozrywki w Białej Podlaskiej nie został nigdy zrealizowany. A obecnie możemy się cieszyć widokami Warszawy ze szczytu biurowca Millenium Plaza / Atlas Tower.

Pan Vahap Toy podobno ulotnił się z Warszawy w 2003 r. ale pozostał jego kolega Pan Sabri Begdasz, który rozwijał w Warszawie różne spółki, m.in. deweloperskie. Kupił od AMW (Agencja Mienia Wojskowego) wielką działkę, Fort Szczęśliwice a obiekt sprzedał  w 2023 r.. Pan Sabri Begdasz w wyniku działań CBA został namierzony w towarzystwie byłego burmistrza Włoch, któremu podczas rozmowy wrzucił przez okno samochodu pakunek foliowy z pieniędzmi. Biznesmen twierdził, że przekazane 200 tys. złotych stanowiło pożyczkę dla Pana Burmistrza.

Początki międzynarodowego “biznesu” na Ochocie nie były łatwe, co pokazują losy dwóch wyżej wymienionych bohaterów. Pan Sabri Begdasz odsprzedał tereny fortu Szczęśliwice firmie Arche, W kolejnych latach powstawały kolejne biurowce na Ochocie, realizowane już przez inne firmy.