Podatek od okien – Anglia
Podatek okienny został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 31 grudnia 1695 r. Została ona wydana przez króla Anglii i Szkocji – Wilhelma III Orańskiego. Podatek składał się z dwóch części, pierwsza zakładała opłaty za każdy dom, natomiast druga uwzględniała liczbę okien.

Wyobraźcie sobie, że budujecie sobie dom, czy posiadacie mieszkanie, nagle wchodzi taki podatek i albo was stać na posiadanie wielu okien lub musicie zamurować okna, bo was nie stać na posiadanie ich. Brzmi absurdalnie?

Dzięki Eurokołchozowi w niedalekiej przyszłości czekają nas przymusowe remonty mieszkań i domów, aby stały się “bezemisyjnie“, a kogo nie będzie stać będzie płacił potężne kary (podatki) lub będzie musiał się wynieść.

Brak edukacji historycznej

Świat wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby na lekcjach historii dzieci i młodzież uczyły się, jak podatki ukształtowały naszą przeszłość i jak zmienią naszą przyszłość. Tego nie da się jednak zrobić w państwowych szkołach. Musimy sami edukować się w tej kwestii!

Skoro kiedyś w Anglii był podatek od ilości wpadających promieni słonecznych do domu – podatek okienny, a przecież słońce jest darmowe, to dlaczegóż to nie miały by wejść – podatek od śladu węglowego. Daliśmy się również wpakować już na chociażby podatek od wody. Tak jakby ta woda po użyciu znikała…

W czasie zaborów płacono również podatki. I tak:
1) w zaborze austriackim płacono podatek od długości płota, bramy, furtki, dachu przykrytego czymś innym niż słomą, firanek, kwiatków w oknie oraz gaśnicy i bosaka do gaszenia pożaru – w związku z tym należało nie mieć nic;
2) w zaborze rosyjskim było tak samo, ale za łapówkę policmajster niczego nie widział;
3) w zaborze pruskim, jeżeli gospodarz tych rzeczy nie posiadał, to płacił olbrzymie kary, bezlitośnie egzekwowane.

Stąd proste wytłumaczenie różnic między zaborami, czyli galicyjskiej biedy (opłacało się wszystko przepić i nie płacić podatków) i rosyjskiego łapownictwa (pozwalało przeżyć jako-tako) oraz pruskiego porządku. Proste?

Jak najbardziej. I tak to działa do dziś.